Różnego rodzaju sporty wymagają od nas innego rodzaju treningu. Podczas gdy w czasie treningu piłki nożnej niemożliwe jest przebywanie we własnym domu, w przypadku kulturystyki nie jest już to tak oczywiste. W końcu hantle można podnosić zarówno w przydomowej piwnicy, jak i siłowni – ale gdzie jest lepiej i bardziej efektywnie?

Trening w siłowni, czyli pełna koncentracja

Najczęściej padającym wyborem zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych kulturystów jest siłownia. Powodów jest wiele, a najważniejszym jest sprzęt kulturystyczny, do którego w tym miejscu ma się dostęp. Asortyment każdej siłowni jest zazwyczaj o wiele większy, niż nasz domowy. Liczy się również atmosfera – przebywając na siłowni możemy liczyć na otoczenie innych osób, ich wzrok, a niejednokrotnie również presję, jaką mogą na nas wywierać. Wbrew pozorom może to mieć na nas pozytywny efekt i przygotować nas do imprez sportowych – oczywiście jeżeli planujemy udział w nich. Plusem siłowni jest także brak wszelkiego rodzaju czynników odwracających naszą uwagę od ćwiczeń. Te stają się bardziej efektywne dzięki braku lodówki w najbliższym otoczeniu czy też niewłączonemu telewizorowi, który zaburzałby naszą koncentrację.

Trening w domu – bez zbędnych ograniczeń

Z drugiej jednak strony trenując w domu możemy liczyć na spokój – nikt nie będzie nam przeszkadzał w naszym treningu, a my sami będziemy w stanie dopasować jego tempo i intensywność, bez obawy o to, co powiedzą inni. Braki w sprzęcie z pewnością zrekompensuje nam fakt, że w domu ćwiczyć możemy o absolutnie dowolnej porze – nawet w nocy, kiedy to większość siłowni jest zamknięta. Jest to zatem rozwiązanie dla wszystkich tych posiadających swój własny rytm dnia i nielubiących być w jakikolwiek sposób ograniczanym. Należy również powiedzieć, że za trening w domu nic nie tracimy – jeżeli zatem planujemy długie jego kontynuowanie, pozytywnie wpłynie to na nasz portfel, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób będziemy w stanie wydać na coś innego – dodatkowy sprzęt, specjalistyczne ubrania czy też odżywki.

Synergia najlepszym rozwiązaniem

Podsumowując, oba rodzaje treningów wydają się posiadać swoje plusy i minusy. Z jednej strony trening w domu jest wygodny i elastyczny, z drugiej zaś ten w siłowni bardziej motywuje do dalszego działania, uczy systematyczności i przyzwyczaja do turniejowej atmosfery. Dlaczego zatem nie mielibyśmy połączyć obu tych rodzajów treningu i wycisnąć z nich maksimum, zyskując najlepszy efekt z możliwych?

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów